speciális relativitás elmélet: A fénysebesség minden megfigyelő számára állandó sebességű, más viszont nem!"
Ez igaz, azonban nem erről szól a specrel. A világ szimmetriáit vizsgálva kiderül, hogy a téridő pontokon végrehajtható transzformációk csoportot alkotnak, ezt nevezzük Poincaré-csoportnak, és ezt tanulmányozva derül ki, hogy a sebességeknek van egy maximuma, amit c-vel szokás jelölni. Semmit nem mond arról, hogy ez a fény lenne. A (relativisztikus) elektrodinamikából derül ki, hogy van egy olyan elektromágneses hullám, amelynek sebessége éppen ez a c. Ez a hullám történetesen a fény.
Alapjában véve a specrelnek semmi köze a fényhez, semmi értelme belekeverni, hiszen nem arról szól.
"Általános relativitás elmélet: a gravitáció nem húzza magához a testeket, hanem magát a "teret" (téridőt) húzza magához és abba "esnek" bele a dolgok."
Ez így eléggé zavaros. A gravitáció mint olyan, az anyag energia-impulzus négyestenzorából jön, az határozza meg a téridő geometriáját. Ha van egy anyagunk, akkor annak a E-P tenzorára meg kell oldanunk az einstein egyenletet (igazából 16 egyenletből álló diffegyenlet-rendszer), és abból jön ki a geometria.
Ez rendkívül kevés esetben oldható meg egzaktul, és az egzaktul megoldható esetek között is több olyan van, amelynek látszólag semmi értelme sincs (pl. egzaktul megoldható egy komplex tömegű rúd esetén).