Szokták mondani: a tudományok a természet (beleértve az embert, és mindent, amit tesz, tehát a bölcseletet is) jelenségeit, összefüggéseit, viszonyrendszerét, és talán szabályait próbálják felderíteni. Mind specializálódik ennek érdekében. Nevezzük azt munkamegosztásnak is. A filozófia azt vizsgálja, mi a tudományok lényege, beleértve az áltudományokat, hiedelmeket, egyszóval mindent, amire az ember gondolni képes. Azt elemzi, miért pont olyanná lettek ezek, mik a mozgatórugók, vannak-e bennük ellentmondások, és ha igen, mitől. Röviden, szokás mondani, a filozófia a tudományok királynője (hogy miért pont nő, ne kérdezzétek, nem tudjuk. Talán azért, mert férfiak nevezték el.)
Úgy tűnik, ez az eszmefuttatás nem nagyon nyeri el a tetszést. Ezért azt gondolom, hogy a filozófia csak nagyon áttételesen teszi jobbá életünket, közvetlenül semmiképp. Legfeljebb néhány magas szinten gondolkodni képes egyén életét teheti jobbá.
Viszont azért alakult ki, mert nélküle nagyon komoly problémái lennének az embernek. Még akkor is, ha ezt minden eszközzel tagadni próbálja.
fredika |