A mentális betegségek, melyek közül a szorongás és a depresszió fordul elő a leggyakrabban, nem csupán a betegek számára jelentenek nehézségeket. A betegségcsoport a társadalomra és a gazdaságra is komoly terheket ró - a járulékos költségek főként az oktatási, az egészségügyi-ellátási és az igazságszolgáltatási rendszereket sújtják. A mentális betegségek az elsők között szerepelnek azoknak az egészségügyi problémáknak a sorában, amelyek miatt az európaiak a leggyakrabban vesznek ki betegszabadságot, illetve vonulnak korengedményes vagy rokkantsági nyugdíjba.
Bár a mentális betegségek elleni küzdelemben a civil szervezetek egyre aktívabban részt vállalnak, a feladat főként a tagállamok kormányaira hárul.
Az EU is fellép a mentális egészség védelmében, és arra törekszik, hogy a lakosság minél átfogóbb tájékoztatáshoz jusson a témával kapcsolatban. Ezenfelül támogatja egy olyan páneurópai keret kialakítását, amely a kormányok és a különböző ágazatok együttműködését, valamint a bevált módszerek átvételét szolgálja, és átjárást biztosít a politika, a gyakorlat és a kutatás között.
A fenti célkitűzések megvalósítása érdekében a mentális egészségről és jóllétről szóló európai megállapodás a következő öt prioritási területen jelöl ki feladatokat:
a depresszió és az öngyilkosság megelőzése;
mentális egészség a fiatalok körében és az oktatásban;
mentális egészség a munkahelyen;
mentális egészség az idősebbek körében;
a megbélyegzés és a szociális kirekesztés elleni küzdelem.